Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini

Bu kentin ne çatısını aydınlatan aylarını sayabilirsin,
Ne de duvarlarının gerisine gizlenen bin muhteşem güneşi.

Uçurtma Avcısı‘nı okuduktan sonra Khaled Hosseini‘nin 2. kitabını mutlaka okumam gerektiğini biliyordum. Afganistan’daki hayatı en çarpıcı hikayelerle okuyucuya sunmasını bilen Hosseini yine yapmış yapacağını ve elinize aldığınız kitabı hiç bırakmadan, hayattan kopup tek nefeste okumanızı sağlamış.
Savaşın yok ettiği hayatlar, insan yerine konmayan kadınlar, kuralların hiçe saydığı sevgiler, arkadaşlıklar, dostluklar, ayrılıklar, özlemler… Meryem, Leyla, Tarık, Azize, Molla Feyzullah, Celil, Raşit

Hosseini öyle bir betimlemiş, öyle bir olay kurgusu yaratmış ki bazı satırları okurken gözleriniz yaşlanmanın ötesine gidiyor. Bin Muhteşem Güneş beklediğimden de etkileyici, beklediğimden de sürükleyici çıktı diyebilirim. Bunun yanında Afganistan’ın yıllardır başına musallat olan savaşı, savaşın getirdiği acizliği, acizliğin sonuçlarını bir de Hosseini’den dinleyin derim.

Zaten Uçurtma Avcısı’nı okuyup da Bin Muhteşem Güneş‘i eline almayan yoktur. Her ikisiyle de hâlâ tanışmayanın olacağını pek sanmıyorum ama bu aralar okuyacak kitap arayıp henüz Hosseini ile tanışmadıysanız bir gözatın derim her iki kitaba da. Herkes kendinden bir şeyler bulacaktır, eminim. 10/10

Kitabın çevirisini yapan Püren Özgören de çok iyi bir iş çıkarmış. Ellerine sağlık diyorum.


5 Comments

 1. Ness dedi ki:

  >Bilmemkaçbinyüzüncükez, "Kitap okumalıyım artııık" dedim yazıyı okuyunca.

  Hala tanışmayan olacağını sanmıyorsun ya, al işte ben kötü bir örneğim 🙂

  Teşvik için teşekkürler. Zaten merak ediyodum senin yorumundan sonra artık alıp okurum heralde.
  En azından öyle umut ediyorum 🙂

 2. Meczup dedi ki:

  >"Lütfen bu kitabın filmini çekmesinler!" dediğim, duyguları çok iyi yansıtan,iç burkan, herkesin okumasını tavsiye ettiğim leziz kitap..(Uçurtma Avcısı filmi iyi çekilmiştir lakin kitaptaki hiçbir duyguyu yansıtamamıştır-bana göre-)
  Paylaşım için ellerine sağlık..

 3. SirEvo dedi ki:

  >Valla büyük kayıp. Ama önce Uçurtma Avcısı'nı oku. Onu seversen bunu da alırsın zaten. Verdiğin paranın her kuruşuna değiyor.

 4. asya akın dedi ki:

  Bu kitabı okuduğumda 1 günde 140 sayfa okudum yaklaşık 5 saat sürdü.Normalde başka bir kitap olsa çoktan ara vermiştim ve okuyamamıştım ancak bu kitabı okumayı çok sevdim.Ayrıca kitabı okuken odada annem geldi birden ve ben ağlıyordum.Kitap çok okudum 200ü geçkin ama hiç ağlamamıştım.
  Uçurtma Avcısı adlı kitabını da satın aldım ve okudum harika yapımlar.Uçurtma Avcısı’nın filmini izledim.
  Umarım bu kitabın da filmini bir an önce yaparlar

Trackbacks for this post

 1. […] roman daha okuduktan sonra eve döndüğümde elime aldığım ilk kitap yine Hosseini’nin Bin Muhteşem Güneş‘i olmuştu. Bu sefer ilk kitabından daha çok vurmuş, daha bir parçalamıştı. Elinizde […]

Yorum Yapın

Arts Blogs