Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda – Yılmaz Özdil

Belki son 2-3 senedir kitap okuma alışkanlığım tavan yaptı, belki çok fazla kitap okumadım ama insan bazı kitapları eline aldı mı bırakmak istemez ya, bu duyguyu yaşadığım ender kitaplardan oldu Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda.

Kim ne derse desin, ne kadar özgürlükten bahsederse bahsetsin, her gün okuduğumuz haberler ve tanık olduğumuz olaylar Türkiye’nin hiç de eskisi gibi olmadığını gözler önüne sermeye devam ediyor. Yılmaz Özdil de AKP hükümeti döneminde neler yaşanmış acaba diyerek arşiv arşiv dolaşıp arşivlik bir kitap yaratmış.

Açık ara, şimdiye kadar okuduğum en akıcı, en sayfaların nasıl geçtiğini anlamadığım kitaptır. Kitabı elime aldığım tarihe kadar Yılmaz Özdil‘e herhangi bir hayranlığım veya kinim yoktu ancak artık köşesini kısayola almam gerektiğini anladım.

Muazzam bir kitap. Müthiş bir anlatım. Bu denli içler acısı halimizi okurken yer yer güldürmeyi bile başaran nadide bir eser. Ülkeyi yönetenlerin bazen ne yaptıklarından haberdar olmadıklarını, çoğu zaman da ne yaptıklarını çok iyi bildiklerini inanılmaz şekilde gün yüzüne çıkartıyor. Birbiriyle alakasını düşünemeyeceğiniz ama arka planda çok da cuk oturan olayların yaşandığını, her gün her saat her dakika ülkenin yavaş yavaş belirli bir yöne doğru kaydığını kabak gibi meydana çıkarmış Özdil. Oha, yok artık gibi ünlemlerin her satır arttığı, yaşadığımız olayları birleştirdiğimizde neyle karşı karşıya olduğumuzu cam gibi gösteren ve bence tekrar tekrar okuyup özümsenmesi gereken bir kitap bu. Alt tarafı 350 sayfa, elinize aldığınız anda bitirdiğinizi farkedeceksiniz zaten.

Şimdiye kadar bu tarzda bir kitap okumamıştım. Okusam da keyif alacağımı düşünmez, sıkılırım derdim ama Yılmaz Özdil’in kalemi işte. Şiddetle, hiddetle alın, isteyin elinde gördüğünüz arkadaşlarınızdan.


Yorum Yapın

Arts Blogs