Tavsiye: Ben Kimim – Who Am I (2014)

ben+kimim+afisİzlediğiniz filmin sürükleyici mi olması önemli, yoksa sizi derinden etkilemesi mi? Keyifli mi olsun yoksa koltuğa çivilesin mi? Finaliyle “yok artık” dedirtmesi benim için büyük bir artı diye düşünür müsünüz yoksa bu detaylara kulak dahi azmaz mısınız?

Avrupa sinemasına ayrı bir değer verdiğimi her fırsatta söylerim. Bu sefer yakına gittik, Almanya’dayız. Baran bo Odar hem yazmayı hem yönetmeyi seven bir adam. Bu onun 3. uzun metrajlı filmi. Yine tek başına yönetmiş, Jantje Friese‘dan ise kalem yardımı alıp senaryoyu tamamlamış. Tom Schilling başta olmak üzere kadrosunda benim pek de tanımadığım isimler yer alan Who Am I – Kein System ist sicher isimli filmimiz, çocukluğundan beri yapayalnız büyüyen bir hacker’ın bir anda içine girdiği olayları sürükleyici, orijinal ve keyifli bir dille anlatıyor.

Benjamin sevdiği kız için sınav sorularını çalayım derken kendini kamu hizmetlerinde çöp toplarken buluyor. Zaten dışarıya kapalı bir kutu izlenimi veren genç etraftakilerle yakınlaşmakta zorlanırken karşısına çıkan Max ile tüm hayatı bambaşka bir hal alıyor. Girdiği ortam aslında tam da istediği hayat; yeteneklerini konuşturmak için muazzam bir fırsat.

Günümüzde hackerlar ne yapar, ne yer ne içer bilemeyiz elbette, henüz böyle bir karakterle tanışmadık ama Ben Kimim adıyla bu ay Türkiye’de vizyona giren filmimiz, bu kabiliyetli arkadaşlara bir parça ışık tutmaya çalışırken, çok hassas bir ip üzerinde türlü cambazlıklar yapan bu insanların hırs daha doğrusu şöhret için sınırlarını ne kadar zorlayabileceklerini de soluksuz bir hikayeyle anlatmaya çalışıyor. Filmden anlatılacak epey detay bulunuyor fakat bana göre en güzel tarafı hackerların kendi aralarındaki muhabbetlerinin resmedilişiydi. O ortamı ve karakterleri şahane yansıtmışlar ekrana, bayıldım.

Filmin en önemli özelliği ise aksiyon sanırım, ama öyle 007 tipi aksiyon değil. Kurguyu iyi toparlayan kamera arkası ekip sayesinde soluksuz bir maceranın içine giriyorsunuz ve senaryonun da güzelliğiyle keyifli bir 1 saat 40 dakika geçiriyorsunuz. Hele bir de finali var ki, tadından yenmeyecek güzellikte. Ne desem spoiler’a gireceğinden burada susuyor ve şiddetle tavsiye ettiğimi hatırlatıyorum.


8 Comments

 1. emre göçer dedi ki:

  halen cineshoot… arada beni yanıltsa da her girişimde bakıyorum yeni film tavsiye etmiş misin diye. çok çok iyi bir film tavsiye ederim..

  • SirEvo dedi ki:

   Zevkler her zaman tutmuyor tabi ama genel manada tutturuyorsak ne güzel.

 2. ftm erm dedi ki:

  mükemel bir film hala etkisindeyim kesinlikle izlenmeli tam bir tes köşe
  teşekkürler.
  ayrıca riskli yatırım a da bir göz atın derim vasat gibi görünsede çok güzel kurgulanmış bir komplo, beklenmedik bir son

 3. Aylin Durmaz dedi ki:

  Elinize sağlık güzel bir yapım gerçekten.

 4. film önerileri dedi ki:

  mükemel bir film hala etkisindeyim kesinlikle izlenmeli teşekkürler.

 5. birisi dedi ki:

  Bir de Boy 7 vardı, o da fena değildi. Bu filmin sonlarında bir tane “Easter Egg” yerleştirmişler bu arada. Filmin en sonlarına doğru kadınla Benjamin arabada konuştuktan sonraki sahnede siyah sweatshirtlü birisi beliriyor çok kısa bir süre.

  • SirEvo dedi ki:

   Bu easter egg’i ben kaçırmışım, ama şu Boy 7 filmi hangisi onu daha çok merak ettim. 🙂

 6. hakan dedi ki:

  Tavsiyeniz için teşekkür ediyorum admin. Filmin sonlarına doğru benim izlediğim film bu tarzmıydı dedirtecek kadar finalin içinde final yaşatan harika bir film kesinlikle izlenmeli.

Yorum Yapın

Arts Blogs