Belgesel Tavsiyesi: Blackfish (2013)

blackfish afişİnsanların deniz canlılarına yaptığı eziyetleri bilmeyen kalmasın diye çekilen belgesellere ara sıra tanıklık etmişliğimiz vardır mutlaka. The Cove ile dehşete düşmüştüm ben mesela. Bu kadar da olamaz demiştim, aklım almamıştı. Ama devamı ve daha fazlası varmış; Blackfish.

Epey bi’ eskiye götürüyor bizi Blackfish. Gabriela Cowperthwaite‘ın yazıp yönettiği belgesel Tilikum adındaki 1981 doğumlu bir katil balinanın yaşamından koparılıp gösteri dünyasına hapsedilmesiyle start alıyor. Eşinden dostundan ayrılan ve kendini bir anda ufacık bir hayatın içinde bulunan devasa balinanın yaşadıklarına ve yaşattıklarına yakından tanıklık etmemizi sağlıyor.

SeaWorld’u hepimiz duymuşuzdur. Yunusların, fokların, balinaların gösteri yaptığı, hoplayıp zıpladığı, insanların da bunları izlemek için güzel paralar ödediği, deniz canlılarıyla yapılan gösteri dünyasının kaymağını en çok yiyen firmadır belki de. En azından en popüleri diyebiliriz. Ama tıpkı SeaWorld’de olduğu gibi ona benzer diğer eğlence parklarında da kazalar, çok ciddi kazalar yaşanmıyor değil. Çünkü oradaki balıklar öyle büyük bir esaret altında yaşıyorlar(mış) ki, öyle kötü muamelelere maruz kalıyorlar(mış) ki, bir zamandan sonra patlamak aslında en büyük hakları diyor insan şu görüntüleri izledikten sonra.

SeaWorld, SeaLand, İspanya’daki Loro Parque… Hepsinin ortak bir noktası var. Eğitmenlere saldıran katil balinalar. Peki firmalar bu durum karşısında ne yapıyor? Elbette bütün suçu eğitmene sallayıp olayı örtbas etmek için elinden geleni yapıyor. İnsan hayatı? Değersiz. Hayvanların hayatı? Değersiz. Tek istedikleri para, para ve mümkün mertebe daha çok para.

Gabriela Cowperthwaite çok iyi bir işe imza atmış. The Cove’un Oscar törenindeki protestosundan sonra Akademi’nin görmezden geldiği Blackfish bir yandan bu endüstrinin en kadar acımasız olduğunu anlatırken diğer taraftan da insan hayatına verilen değerin, hatta insanlar öldükten sonra dahi ne kadar gözü kara olunduğunun altını kalın bir şekilde çiziyor.

Etkiliyor. Gerçekten etkiliyor. 2013’ün en önemli işlerinden belki de. Gerçek görüntülerin sertliği de etkiliyor, yitip giden hayatlardan geriye kalanlar da etkiliyor. 83 dakikalık Blackfish izlenmeyi mutlaka hakediyor. Şiddetle hakediyor. Es geçmeyin. Belgesel sevseniz de sevmeseniz de izleyin.


2 Comments

  1. Blackfish 720p dedi ki:

    Gerçekten etkileyici bir yazı olmuş. Belgeseli izlemeden edemeyeceğim. 🙂

  2. ali dedi ki:

    sagolun saskinlikla izledim

Yorum Yapın

Arts Blogs