The Raid: Redemption (2011) – Aksiyon mu İstediniz?

Aksiyon filmlerini izlemeye başlarken hep “acaba” sorusu vardır, acaba bu da diğer sıradan aksiyon filmleri gibi abartı aksiyon ve gerçek dışı sahnelerle donatılmış bir film mi? Acaba bu da ayırdığım vakte değmeyecek, göz zevkimi bozacak bir aksiyon filmi mi?

Galler doğumlu Gareth Evans, önce Birleşik Krallık’da bir deneme yapmış ama sonra madeni Endonezya’da bularak rotayı Uzakdoğu’ya çevirmiş. The Raid‘de de başrolde izlediğimiz Iko Uwais‘i 2009 yapımı Merantau‘da oynatıp ısınma turuna çıkmış. Ardından bu enfes dövüş/aksiyon filmi Serbuan maut‘la patlamayı yapmış. Daha 3. filmi olan bir yönetmen için cidden büyük bir başarı The Raid: Redemption.

Endonezya’da çekilen film, kanun kaçaklarının kaldığı bir binaya saldırı yapan timin hikayesini anlatıyor. Binanın başında, polisin bile korktuğu bir “kötü adam” var. Yanında da iki “kolu”. Abimiz kendinden emin, gelecek polislerle güzel bir şölen düzenleme modunda. Polisler de zaten ölüme gittiklerinin farkında. Daha neden saldırı yaptıklarını bilmiyorlar böylesine azılı suçluların kaldığı bir binaya…

Hikaye bildiğimiz gibi de peki bu filmi ön plana çıkaran ne? Çekimlerinin kalitesi. Dövüş ve çatışma sahnelerinin gerçekçiliği. Hani filmi izlerken ciddi manada ölüp yaralanan adamlarla karşılaşıyorsunuz. O kadar gerçekçi yapmışlar ki, nasıl bir numarası var da bu adam o sahneden sağ çıkabilir diye merak ediyorsunuz. Aksiyon kesinlikle durmuyor. Ya bi yerler patlıyor ya birileri ölüyor ya birileri dövüşüyor.

Öyle bir üstüne gitmişler ki projenin, oyuncuları Endonezya’nın KOPASKA adlı birimine gönderip, silah kullanımı, stratejik atak ve defans taktikleri üzerine eğitim aldırmışlar. Bir film için böyle bir yol izlemek, ciddi manada övgüye değer bir şey.

Aslında Gareth Evans’ın kafasında daha farklı bir proje varmış. Berandal adında, hapishane çeteleri üzerine daha geniş kapsamlı bir işe girmiş, fragman bile hazırlamışlar ama parasızlıktan çekimler durmuş. Onun üzerine daha az bütçeli The Raid: Redemption girmiş devreye. Evans kalitesini konuşturup böyle bir film çıkarınca da, Sony’nin gözünden kaçmamış ve Kuzey Amerika için telif haklarını satın almışlar, Hollywood için bir remake yapmak için hazırlıklara başlamışlar. Sony’nin Screen Gems firması bu işle ilgilene dursun, Evans da filmin devamı için çalışmalara başlamış, hatta seriyi üçleme şeklinde yapmayı düşündüğünü de belirtmiş. Yani önce bir Hollywood remake’i, ardından da Endonezya yapımı bir devam filmi ilk gelecekler arasında gibi duruyor şimdilik.

Böyle ses getiren bir film Serbuan maut. Kesinlikle es geçilmemesi gereken bir dövüş/aksiyon filmi. Zor Ölüm, 007 Bond serilerindeki keyfi aldığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Onların yanına bir de Jackie Chan kattınız mı ortaya The Raid çıkıyor işte. Çekimlerinin kalitesiyle o binada olmanızı sağlayacak 100 dakika sizi bekliyor. Yer yer artan kan seviyesi, abartılmayan ama kendini hissettiren ölümler, dinmek bilmeyen aksiyon. Bana kalırsa senenin en iyi aksiyon filmlerinden biri. 8,5/10


10 Comments

 1. Serap dedi ki:

  Altyazı bekliyoruz. Sözüm sana SirEvo 🙂 İzleyeyim geri gelir tekrar yazarım.

 2. tolga dedi ki:

  Aksiyon filmlerine karşı hep mesafeli olmuşumdur. Bu türün filmleri birbirinin kopyası gibidir, o yüzden uzun zamandır aksiyon filmi izlememiştim. Ama bu film gerçekten farklı, bu türden pek hoşlanmayan benim bile ağzımı açıkta bırakmıştır. Senin tavsiyen olmasa büyük ihtimal es geçerdim, sana ne kadar teşekkür etsem azdır.

 3. hakan yücel dedi ki:

  harika bir aksiyon.ben seyrederken yoruldum adamlar dövüşmekten yorulmadı.figüranların çoğu hastanelik olmuştur çekimlerde.

 4. Tevfik dedi ki:

  Kafa dağıtmak için film izleyen birisi olarak genelde aksiyon filmlerinden ötesini kaldıracak bir ruh halim olmuyor. Hatta birbirlerine çok benzediği için izlerken beraberinde başka şeylerle de meşgul olarak vakit geçiriyorum. Bu öyle bir film değildi. İşi gücü bıraktım ve bu filmi izledim.

 5. fatma dedi ki:

  her seyi bırakıp pür dikkat izleyip üstüne 2. yide bulup onuda izlerken kendimi abi öl arttık derken buldum. yerinde bir tavsiye için tşkkrler

Trackbacks for this post

 1. […] olursanız, bir anda gündeme oturan The Raid aklıma gelen ilk 3 yapımdan biri olur herhalde. İzledikten sonra senenin en iyi aksiyon filmlerinden dediğim filmin devamını zaten bekliyorduk, ilk fragman da […]

 2. […] 2, geçtiğimiz Cuma günü vizyona girdi. İlkini izlemiş ve son yılların en iyi aksiyon filmi olabilir demiştim. Ki o sıralar popüler bile değildi ülkemizde. Ancak film öyle bir patladı ki, hem […]

Yorum Yapın

Arts Blogs