Ay’a giden avlanır! – Moon (2009)


Yönetmen Duncan Jones‘un ilk film olan, başroldeki Sam Rockwell‘in filmi tek başına götürdüğü -ama Kevin Spacey’nin sesinden de iyi yardım aldığı- 33 günde çekilen 5 milyon dolar bütçeli film tek bir mekanda geçen filmlere en güzel örneklerden biri. Uzayda bir şirketin çalışanı olarak görev alan Sam Bell adlı şahsın garip hikayesini konu alıyor. Garip diyorum çünkü film bir Bilim-Kurgu’dan çok ama çok uzak. Dram odaklı bir film ve müthiş bir senaryoya sahip. Bence gişelerde yalan olmuş bir film, 7 milyon dolar hasılat elde etmiş. IMDb puanı 8 olan filme ben de 8 verdim.

Film senaryosuyla teknolojiye sert bir tokat vurmuş. Harika yerden yakalamış. Dramı da müthiş vermiş damardan. Kevin Spacey de robota ses verdiği filmde o müthiş sesiyle robottan çok insana çevirmiş aşağıdaki aygıtı.
Bilim-Kurgu olan türüne aldanıp izlememezlik etmeyin. Kesinlikle izlenmeyi hakediyor. Yönetmeninden oyuncusuna iyi iş çıkarmışlar.


One Comment

  1. Yörüngesiz dedi ki:

    >Moon için bilim kurgudan çok uzak diyemeyiz bence. Bilim kurgu dendiğinde illaki derin uzayda seyahat halindeki devasa gemiler veya göz alıcı muazzam teknolojiler görmeyi beklememiz doğru olmaz. Neticede şu an dünyamızda var olmayan kurgulanmış bir teknoloji filmin ana unsurunu oluşturuyor. Minimize edilmiş öyküsüyle Moon, sizin de söylediğiniz gibi gayet iyi bir film bence de. Ayrıca filmin müzikleri de şahane…

Yorum Yapın

Arts Blogs