Avengers’daki Görsel Efektler

Bazı filmlerle ilgili yorum yaparken, “görsel efektleri muhteşemdi” deriz ya hani, Avengers‘ın arkasındaki ekip acayip bir işe imza atmış videodan izlediğimiz kadarıyla. Farkındayım, daha yeni Hobbit’teki görsel efektlerle ilgili bir video paylaşmıştım ama şu videoyu izledikten sonra paylaşmadan edemedim.

İçerisinde bol bol klişe barındırsa da Avengers’ı izlerken ben inanılmaz keyif almıştım. Bunun başlıca sebebi Hulk’a açılan parantezin bir hayli geniş olmasıydı aslında. Ama bunun yanında bir de görsel efektler vardı ki, ciddi manada gerçeğe yakındı. Adamlar da bunun için epey uğraşmış, belli. Film yayınlandıktan sonra, filmde New York’a verilen zararın 160 milyar dolar civarında olduğu yazan bir haber okumuştum. Yani böyle bir savaş olsa, çıkan maliyet buydu. Peki bu görsel efektlerin altından nasıl kalkmışlar?

Sırf şu detay bile yetti bana aslında, videoyu izlerken siz de göreceksiniz. 35 farklı binanın çatısına çıkıp gece-gündüz demeden fotoğraf çekmişler o New York’u gerçeğe yakın şekilde yansıtabilmek için. Sonuçta o kadar uçuş-kaçış sahnesini kamerayla çekmek imkansıza yakın. Adamlar da çıkmışlar çatılara, günlerce fotoğraf çekmişler 10 kilometrelik bir alanda. 250 bine yakın fotoğraf çekmişler, hatta üşenmeyip kendi ofislerini de fotoğraflayıp, binaların içine serpiştirmişler gerçeğe yakın olsun diye. Kafelerin menülerini gösteren ufak tabelalardan, marka marka arabalara kadar her bir şeyin bilgisayar efekti olduğunu öğrenmek insanda garip duygular yaratıyor cidden. Fazla uzatmayayım, kalanları da videodan izleyin, biraz da siz şaşırın.


Yorum Yapın

Arts Blogs