Mantra ve sutralar

Astroloji denilince akla ilk gelen konu çok büyük bir çoğunlukla burçlar oluyor. Oysa astrolojinin başka alt dalları da var. Mesela mantra ve sutralar bunlardan biri.

Öncelikle evrende var olan her şeyin bir titreşim yaydığını söylemekle başlayalım. Masada duran bir kalem, gökyüzündeki bir yıldız ya da yoldaki kaldırım taşı, var olan her madde bulunduğu yerde titreşimler yayar ve bir tür ses oluşturur. Din kitaplarından da anlaşılacağı üzere, her bir sesin, kelimenin evrene anlattığı bir şey vardır.

Bu noktada sutra, Sanskritçe bir kelimedir ve “özdeyişler” anlamına gelir. Bilgi ve enerji dolu sözcüklere sutra denir. Farklı kelimelerin Sanskritçe söylendiği zaman yaydığı farklı bir titreşim vardır. Burada önemli olan, bu kelimeler Sanskritçe söylendiği zaman yaydığı titreşimlerle vücudumuzdaki çakraları harekete geçirir ve algılarımız açılmaya başlar. Mantralar ise bu sutraları oluşturan her bir heceye denir. Örneğin hepimizin bildiği bir terim olan “om” bir mantradır.
Herkesin yaydığı titreşimin farklı olması gibi kelimelerin yaydığı titreşimler de birbirinden farklıdır. Bu sebeple her sutra herkese uygun değildir. Hangi sutranın size uygun olduğunu anlayabilmek için doğum haritanıza bakılması gerekir. Ancak yine de herkese ortak derecede fayda sağlayan ve herkes tarafından kullanılabilecek sutralar da mevcuttur. Bu noktada mantra ve sutraların görevi evrenle doğru ilişkileri kurabilmektir. Kilit noktalarda enerjilerimizi harekete geçirerek bir tür anahtar görevi yapan mantra ve sutralar, farkındalığa sahip olmayanlar için geçici ve kısa vadeli çözümler getirir.

[Bu bir reklam yayınıdır.]

Yorum Yapın

Arts Blogs