Annemle Geçen Yaz – The Second Mother (2015)

second-mother-posterBr​ezilya ​sinemasıyla çok içli dışlı olmasam da City of God, Tropa de Elite gibi zaman zaman çarpıcı işlere denk geliyoruz ve önünde saygıyla eğilmesini de biliyoruz. Que Horas Ela Volta? (The Second Mother), adlarını yazdığım filmler kadar iddialı ve sert olma çabasında değil belki ama öyle sıcak bir hikaye anlatıyor ki ‘ben bu kadını bi yerden tanıyorum’ derken buluyorsunuz kendinizi.

​Regina Case‘in oynadığı, ​Anna Muylaert‘in yazıp yönettiği film, alt-üst kesim ayrımının dibine kadar yaşandığı Sao Paulo’nun zengin bir semtinde zengin bir ailenin uzun süredir hizmetçiliğini yapan Val‘in hayatından şahane bir kesit sunuyor. Val ömrünün büyük kısmını çalışmaya, çalışıp kızına para göndermeye, millete bakıcılık yapıp kızını geçindirmeye adamıştır. Bu süre zarfinda belki de hayatını yaşama fırsatı bulamamıştır ama birilerinin hayatında iz bırakmayı becermiştir.

Hizmetçi olarak ç​alıştığı evin oğluyla aralarındaki ana-oğul ilişkisi, ev sahibesiyle oğlunun aralarındaki ilişkiler, Val’in calıştığı insanlara verdiği muazzam ötesi değer ile göstermek zorunda kaldığı saygı ve yaşına rağmen bitmek bilmeyen eforu, ne olursa olsun hayattan zevk almaya calışması. Bir anda hayatına dahil olan 10 yıldır görmedigi kızı da hepsinin bonusu.

second-mother-castAnnemle Geçen Yaz bize bilindik bir hikaye anlat​​ı​yor. Yan​ı​başımızdaki bir hikaye. Karakterlerin yazılmasına gerek yok çünkü hepsi içimizden. Fakat başrolde öyle bir insan var ki, ayakta alkışlanası bir performans sergiliyor. Sırf o değil, beraberindeki ekip ve diyalogların ve sekansların gerçeğe yakınlığıyla film değil de belgesel tadında bir seyirlik bu.

2015’in en sıcak, en samimi, en keyifli, en tavsiye edilesi filmi hangisi diye sorulsa yakin zamanda tavsiye ettiğim Truman ile b​u yapım​​ ​en yukar​ı​larda yer alir​ ​kesinlikle​​.​ Gerçi şöyle bir baktım da uzun süredir bloga tavsiye yazısı eklememişim fakat yan taraftaki criticker hesabından son oyladığım filmlere rahatlıkla ulaşabileceğinizi bir kez daha hatırlatayım.

Hiç bekletmeyin, ilk firsatta izlemek için ​bütün imkanlarınızı seferber edin. Pişman olmayacağınızı temenni ederim.


One Comment

  1. Kerim Apaydın dedi ki:

    Truman ile birlikte yükseklere koyduysanız bu filmi, gerçekten izlemekte fayda var. Teşekkürler tavsiyeniz için 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs