Anket Sonucu; 2012

2012. Daha vizyona girmeden yazılıp çizilmeye başlandı. Reklamları dünyanın dört bir yanında yapıldı. 7’den 70’e herkesi heyecanlandırdı, meraklandırdı. Konu, ekrana yansıyan görüntüler, “Uyarılmıştık” mesajı derken, beklentiler tavanın ötesine gitti. Peki sonuç ne oldu? 10 kişiden 8’i beğenmedi. 10 üzerinden 0 verenler oldu. Verdiği paraya üzülenler, filmden nefret edenler, yönetmene saydıranlar… Bu liste uzayıp gider. Peki hasılatlarda durum ne? 200-260 milyon dolar arası olarak lanse edilen bütçenin karşılığında, vizyona girdiğinden beri 52 gün geçen film 736 milyon dolar gibi bir para kazandırmış. Şunun 1 milyon dolarını verse 7 sülalemize yettiririz biz, adamlar ne paralarla oynuyor arkadaş ya… Bi de sözde film hiç sevilmedi bu arada. Sürekli artıyor gişesi.

Peki bizim blogta ne olmuş bir de ona bakalım;
Anketi açtığımdan beri 144 oy gelmiş. 67 oy veren “izlerim” ve “izledim, beğendim”cilere karşın , “izleyip de beğenmeyenler” ve “hiç izleyemeyecek olanlar” 77 olarak gözüküyor. %45 olumlu yaklaşıma, %55 olumsuz yaklaşım da diyebiliriz yuvarlarsak.
Sonuç bu. Benim izleyicim galiba genele oranla biraz daha ılıman yaklaşmış olaya. Sonuçta filmin en iyi yanının efektleri olduğunu; senaryo, oyunculuk vb. gibi önemli faktörlerden kıt kaldığını ben de kabul ediyorum, hatta şurada da güzelce(!) belirtmiştim. Ama benim için sinemada keyifli vakit geçirmemi sağlayacak faktörü “bana göre” başarıyla yerine getirdiğini de üstüne basa basa belirtip, yapılan diğer yorumların beni pek bağlamadığını da eklemiştim.

Not: Önceden bir tane ilk yarı lideri anketim vardı. Onunla ilgili de bir şeyler yazacaktım ama aldığım ekran görüntüsü yalan olunca yazı da yalan oldu haliyle. Bundan sonra düzenli olarak Anket yapmayı ve sonuçlarıyla ilgili de bir şeyler karalamayı düşünüyorum. Özellikle sinema dalındaki anket önerilerinizi de buradan yaparsanız işleme alırım. 🙂
Soru: Bu anketlerin daha şekilli olanlarından yok mudur? Çok dandik duruyorlar yav.


8 Comments

 1. içimden geldiği gibi ~~~ dedi ki:

  >İzledim ama izlemesemde olurmuş.Sonuç çok tatmin edici değildi.

 2. csyasoo dedi ki:

  >Avatar deli gibi para basıyor.Yazdım zaten hakkında da.

  2012'nin hasılatıda fena değilmiş.

 3. tyler78 dedi ki:

  >Polldaddy.com'u kullanabilirsin anket için. Ücretsiz üyelik alıp, istediğin gibi anket uygulayabilirsin. Türkçe açıklamalı: http://blog.isakoc.com/wordpress-ve-blogger-icin-anket-eklentisi.html

 4. SirEvo dedi ki:

  >@içimden geldiği gibi ~~~
  Filmin sonucu beni de tatmin etmedi ama genele baktığımda epey tatmin oldum. 😀

  @csyasoo
  Evet yav, Avatar uçmuş durumda. 17 günde 1 milyar doları geçti. Acayip bir rakam bu. Titanic'i yakalayabilir.

 5. SirEvo dedi ki:

  >@tyler78
  Abi onun aylık 100 cevap sınırı var galiba. Baktıydım önceden. Bir de şu verdiğin linkten okuyayım hemen. Umarım ufak bir trick falan vardır bu limit için. Sağolasın.

 6. HayattanSıkıldıgımda dedi ki:

  >http://zorturkderki.blogspot.com/2010/01/2012.html

  Bende burada bir şeyler karaladım.Bana görede görsel efektler iyiydi.

 7. sy dedi ki:

  >ilk fırsatta seyrederim diyenlerdenim. hala seyretme fırsatı bulamadım şu filmi. ama çok fazla da birşey beklemiyorum açıkçası.

 8. SirEvo dedi ki:

  >Çok fazla bir şey beklemeden izlendi mi daha çok zevk veriyor, en iyisini yapıyorsun. :))

Yorum Yapın

Arts Blogs