Animasyonu Pixar’a bırakın, UP!


Pixar bu tarz yapımlarla bizi öyle bir şımarttı ki, önümüzdeki senelerde bunlar bile yetmeyecek bize. Adamlar animasyonda devrim yapmış durumdalar.
Toy Story serisi, Monsters, Inc., Finding Nemo, The Incredibles, Cars, Ratatouille, Wall-E ve son şahaser Up. Çıta gitgide yükselmiş ve Wall-E ile Up’da tavan yapmış durumda.
Tabii aralardaki o muhteşem kısa animasyonları saymıyorum bile. Onların yeri de bir başkadır.

Yazdığım listeye şöyle bir baktım da, adamların son 10 yılda yaptığı tüm animasyonları izlemişim ve hatırlıyorum da, şu filmlerden hiçbirine 8’den aşağı not vermedim kendi kafamda. Kötü animasyon yapmıyorlar, daha doğrusu şöyle diyeyim; “iyi” yapmıyorlar. Hep “çok iyi” yapıyorlar.
Hiçbiri de “ya bunu izlemek o kadar da gerekli değil” tarzında bir yapım değil. Kesinlikle izlenmesi gerekiyor Pixar eserleri.


Filmin ilk 10 dakikasına sıkıştırılan o muhteşem kısa animasyon ve devamında gelen muzip bir fikir, acaba ilerleyen sahnelerde ne olacağa varıyor ve tam gazıyla devam ediyor. Her sahnesi özene bezene işlenmiş, her sahnesi ayrı bir görsel şölen.

Yönetmenimiz Pete Docter, daha önceden Monsters, Inc. filmini yönetmiş ve senaryosunu yazanlardan da biriymiş. Kendisi zaten daha çok bir senaryo adamı. Toy Story 1-2, Wall-E ve Up‘ın da senaryosunda katkısı var. Up’ın diğer yazarları ise; filmin yardımcı yönetmeni ve Dug ile Alpha’nın sesleri de olan Bob Peterson ve en son Dublicity’de izlediğimiz Thomas McCarthy.
Yaşlı amcamızı seslendiren kişiyi garip bir şekilde hiç tanımıyorum. İlk defa gördüm desem yeridir, Edward Asner. Ama büyük bir hayranı olduğu Charles Muntz karakterini usta Christopher Plummer seslendirmiş.
Şimdiye kadar eksiksiz tüm Pixar filmlerinde oynayan John Ratzenberger, Up’da da kendisine bir rol bulmuş. Amcanın konuştuğu inşaat işçisini seslendirmiş. Adam her Pixar filminde birilerine ses vermiş, vay be!


California’dan 10 yaşındaki Colby Curtin’in son arzusu imiş bu filmi izlemek. Fakat evden çıkamayacak kadar hastaymış ufaklık, kanserin sonlarına yaklaşmış. Bir aile dostları Pixar ile iletişime geçip durumu aktarmış ve Pixar’dan bir çalışan elinde filmin DVDsiyle gelip özel bir gösterim yapmış evde. Fakat çocuk hastalıktan gözlerini açamadığı için filmi izleyememiş. Annesi sahne sahne filmi çocuğa anlatmış ve çocuk bundan 7 saat sonra gözlerini yummuş.
Şimdi ben bunu niye yazdım? Vallaha ben de bilmiyorum, etkilendim herhalde o yüzden yazdım.

Pixar’ın yaptığı filmin üzerine daha ne yazılabilir ki? Her şey filmde zaten. Neyinden bahsedeyim yani?
İlk izleyeceğiniz film olsun diyorum sadece. Gerisi yalan. :))

Tür: Animasyon
IMDb Puanı: 8.6/10 (52,283 oy) Top 250: #54
Benim Puanım; 10/10
Süre: 96 dk
Oyuncular (ilk 5): Edward Asner, Christopher Plummer, Jordan Nagai, Bob Peterson, Delroy Lindo

IMDb: http://www.imdb.com/title/tt1049413/


2 Comments

 1. Malum Kişi dedi ki:

  >Çok güzel yazmışsın, hepsine katılıyorum.
  Pixar animasyonları öyle bir hale getirdi ki, sinema piyasasında animasyon devreni başlattı. Animasyon çeken firma sayısının artışı Pixar sayesinde olmuştur. Birkaç başarılı yapım olsada Pixar'ın çektiklerinin yanına yaklaşamıyorlar.
  Animede bu işin piri Studio Ghibli, animasyonda ise Pixar'dır 😀

 2. SirEvo dedi ki:

  >Adamlar öyle bir çalışıyorlar ki arka planında, biz sadece 1,5-2 saatlik görsel şölene tanıklık ediyoruz ama müthiş bir çalışma var aslında. Extras adı altında bir artısı var bu Up'ın. Adamlar bizim animasyonda izlediğimiz mekana gitmişler direk, hani o şelale falan. (Spoiler vermeyeyim fazla :P)

  Yani harcadıkları her kuruşun hakkını vermek için uğraşıyorlar ve artık yaptıkları işler En İyi Film dalında bile aday gösterilebiliyor.

Yorum Yapın

Arts Blogs