Allah rahmet eylesin güzel insanlar.

Ölümle karşı karşıya gelmiş. Azraile çalımı atmış belki ama bütün arkadaşları kalmış içeride. Boğulmuşlar belki, yanmışlar, dehşeti en feci şekilde yaşamışlar. O kurtulmuş. Canını kurtarmışlar bir şekilde. Nadir nefes alanlardan o sıra. Ama o bunun farkında değil. O, çizmesinin sedyeyi kirletip kirletmeyeceğini düşünüyor.

İzlemişsinizdir siz de malum videoyu. Faciadan kıl payı kurtulmuş madencimizi ambulansa bindiriyorlar. Az daha hayatına mâl olacak o karartı sedyeyi kirletir diye çekiniyor. Ölecekti belki. 3 kuruş için ölecekti o da. Ama o sedye kirlenir diye korkuyor.

Temiz insanlar. Yüreği de temiz. İçi de temiz. O kadar duygulandırdı ki beni, belki buraya Soma’da vefat eden yüzlerce işçi için bir şeyler yazmaya dayanamazdım ama duramadım, beni benden aldı bu güzel insanın tepkisi.

Allahım. Bu insanların günahı ne. Başlarında devlet yok. Onları koruyan yok. Hangi cesaretle dalıyorlar o cehenneme? Parasızlık mı? Ama olmasın bu kadar. Bu kadar güzel insanlar gitmesin oraya. Canını düşüneceğine sedyenin kirleneceğini düşünecek kadar iyi insanları koparma sevdiklerinden.

Güzel ülkemin güzel insanları haketmiyor bunları. Evet, bir torba kömür için oyunu satanlar var belki ama yiyecek kartları ellerinden alındığı için miting alanlarına zorla götürülen madenciler haketmiyor bunları. Başımızdaki para babalarının, kaçakçıların, dolandırıcıların hakettiklerini keşke bu iyi kalpli insanların gözlerinde yaşamasak.

Allah bütün ölenlere gani gani rahmet eylesin. Ailelerine, annelerine babalarına, karılarına çocuklarına, abilerine ablalarına kocaman yürekler versin dayanabilmeleri için bu acıya. Çok ama çok zor zamanlar geçiriyorlar, geçirecekler.

Not: Beşiktaş futbol takımı, haftasonu yapacağı maçın bütün gelirini ölenlerin yakınlarına bağışlayacakmış. Amaç maça gitmek değil, amaç yardım etmek. İmkanınız varsa mutlaka takip edip bir bilet alın siz de. O insanların şu an en çok ihtiyacı olan şey destek. Belki şimdi manen desteğe her şeyden çok ihtiyaçları var ama en azından elimizden geleni yapmalıyız. Yaşadıklarını tahmin bile edemesek de yardım edebiliriz belki.

Not 2: O yerdeki vatandaşı tekmeleyen insan müsveddesine ise diyecek söz yok. Twitter profilinden ne mal olduğu zaten gözüküyor da, umarım o attığın tekmeler hayatının son nefesine kadar peşini bırakmaz.


Yorum Yapın

Arts Blogs