Alfred Hitchcock, Arka Pencere’yi açık unutmuş!


Kült film ve Alfred Hitchcock denince ilk akla gelen filmlerden. Gerçi Hitchcock denince akla gelen epey film var ama Rear Window (1954) da o efsanelerden biri. Fakat gelmiş geçmiş en büyük 3 yönetmenden biri olarak gösterilen 66 filmin yönetmen koltuğunda oturmuş Hitchcock‘un hiç Oscar alamaması ise kimin ayıbı bilemiyorum artık…

O zamanlar Paramount Stüdyoları’nda yapılan en büyük film setine sahip filmde; hayatının 60 yıla yakın bir kısmını kamera karşısında geçiren, 100’den fazla yapımda yer alıp 10’larca unutulmaz filme imza atan James Stewart ile güzelliğiyle bir döneme damgasını vuran, hatta Monaco Prensi Rainier ile olan evliliğinden 3 çocuğu bulunan ve bir araba kazasında vefat eden Grace Kelly başrollerde. Bu prenseslerin sonları hep böyle araba kazasıyla mı oluyor yahu?

Mesleği fotoğrafçılık olan ve bir iş kazası geçirip 1,5-2 ay kadar ayağı alçıya alınan Jeff’in Arka Pencere‘sinden komşularının hayatlarını takip etmeye başlaması ve bunu bir takıntı haline getirip o komşulardan biri ortadan kaybolunca da gizemin iyice artmasını konu alıyor film.


İlk başlarda; sıradan bir şekilde tüm komşularını tanıyoruz. Balerini, bestekârı, içip içip yanında kocası var zanneden kadını, balkonda uyuyup köpeklerini bahçeye sepetle indiren çifti, yeni evlenen çifti ve bir de çatlak teyzeyi..
Sıcak bir yaz günüyle başlayan film, Jeff’in güzeller güzeli sevgili Lisa’yı tanımamızla daha da bir güzel hâl alıyor. Hele bir de bir bakıcı hemşiresi var ki, o muhteşem yorumlar o insandan nasıl çıkıyor hayretlere düşersiniz. Söylediği her şeyi bir kenara yazsak, ufkumuz açılır vallahi.

*”5 Kayıp Hitchcock Filmi”nden biri olan film 1 saat 52 dakika sürüyor ama hiç sıkılmadan kendini izlettiriyor. Sanırım tek mekanda geçen filmlerin özelliği bu. Gizemini her türlü koruyabilmesi ve tahmin etseniz de etmeseniz de finaline gelene kadar hiç sıkılmadan izlenebilmesi.
Geçenlerde izlediğim 12 Angry Men de aynen böyleydi.
Daha önceden hiç karşılaşmamış olsanız da sanki yıllardır tanıyor gibi olduğunuz oyuncular, itici gelen siyah beyaz görüntüler ve setvari mekanın verdiği olumsuzluğa rağmen; sıkılmadan, sıkmadan, gizemini koruyarak devam eden ve bekleseniz de beklemeseniz de hoşunuza giden bir finalle noktalanması.


*”5 Kayıp Hitchcock Filmi” ’48 ve ’58 yılları arasında çektiği 5 filmdir. Bu 5 film, çekildiklerinden sonraki 30 yıl boyunca gösterime girememiş, telif haklarında yaşanan bir problem yüzünden. Ancak 80 yılında Hitchcock filmlerin telif haklarını üzerine almış ve ölümünden sonra bu haklar kızına geçmiş. Kızı da 84 yılında filmleri sinemaseverlerle buluşturabilmiş.
Diğer 4 film ise;
Ölüm Kararı (Rope) (1948)
The Trouble with Harry (1955)

Çok Şey Bilen Adam (The Man Who Knew Too Much) (1956)

Ölüm Korkusu (Vertigo) (1958)

Alfred Hitchcock, çektiği 66 filmin 37’sinde Cameo Rolü’ndeymiş. Cameo ne demek derseniz, hani filmin yönetmeninin, filmin bir sahnesinde görünmesi veya filmde bir rolünün olması.
Gerçi Hitchcock Cameo rolünde olduğu filmlerde saniyelerle gözükmüş ama günümüz modası olan bu Cameo olayının da kendisi tarafından çıkarıldığını es geçmeyelim. Şimdilerde bu olayı yapan epey yönetmen var. İlk alıma gelen ise Pulp Fiction‘daki rolüyle Quentin Tarantino. Ki Tarantino’nun epey repliği vardı Ucuz Roman’da. Hitchcock genelde; kameranın önünden geçen sıradan bir adam, barda içki içen bir figüran tarzında saniyelik rollerde oynatmış kendini.
Hangi filmde hangi rolü almış acaba derseniz, içlerinde çok komik rollerin de olduğu 37 filmlik listeye wikipediamız sağolsun, buradan ulaşabilirsiniz.

70 ve öncesinde doğan kime “Arka Pencere” filmini izleyip izlemediğini sorsam, “ohoo” “efsane o” gibilerinden cevap aldım. Siz de bu döneme dahilseniz muhtemelen izlemişsinizdir ama kabul edersiniz ki bizim kuşakta artık böylesine efsane yapımlar ortaya çıkmıyor, özellikle Hollywood’dan. 50 yıl öncesinde böyle sağlam filmler gelen Hollywood, son 10 yılda epey bi’ gerileme dönemine girdi sanırım. Sürekli bir uzakdoğudan çalma çabası içerisindeler. Veya sırf gişe hasılatı yapsın diye yüzmilyonlarca dolar harcayıp içi boş ama görsel manada 10 numara filmler yaparak aktif olma çabasındalar. Olay yönetmende mi yoksa senaristte mi yoksa oyuncularda mı bilemiyorum ama böyle filmler görmek istiyoruz. Eski filmleri izlemenin zevki farklı olsa da, yeni filmlerde de bu tadı yakalamak istiyoruz.

Genci yaşlısı bu filmi hâlâ izlemeyen varsa şiddetle tavsiye edilir. Türü olsun, havası olsun, konusu olsun, çekimler olsun her türlü izlenmeyi hakeden bir film bana göre.

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Tür: Suç, Gizem, Gerilim, Romantik
Ülke: ABD
IMDb Puanı: 8.8/10 (105,721 oy) Top 250: #16
Benim Puanım; 9/10
Süre: 112 dk
Ödüller: 4 Oscar Adaylığı
Oyuncular (ilk 5): James Stewart, Grace Kelly, Wendell Corey, Thelma Ritter, Raymond Burr

IMDb: http://www.imdb.com/title/tt0047396/


Yorum Yapın

Arts Blogs