A Takımı (2010) – Bol Eğlence, Full Aksiyon

A Takımı denince herkeste farklı bir çağrışım yapar. Kimi müziğine hayrandır, kimi arabasına, kimi oyuncularına. Ben de arabanın hayranlarındandım ve film boyunca onu izleme umuduyla yanıp tutuştum belki de, bilemiyorum.

A Takımı, Hollywood’un son yıllarda çaresizlikten moda haline getirdiği remake filmlerden sadece bir tanesi. Senaryo yaratmakta kıtlaşan ve Tarantino, Nolan gibi adamlarına eline bakan Hollywood’da her nasıl oluyorsa bu adamların yaptığı filmler hep arka planda kalıyor ve blockbuster filmler gişe rekoru üstüne rekor kırıyor.

Smokin’ Aces‘in yönetmeni Joe Carnahan‘ın yönettiği filmin senaryosu Swordfish, Hitman filmlerini yazan Skip Woods, yine yönetmen Carnahan ve ilk filmini yazan aktör Brian Bloom tarafından kaleme alınmış. Tabii diziyi efsaneler arasına yazdıran Frank Lupo & Stephen J. Cannell ikilisini de unutmak olmaz.

Kamera arkası değil de, önü tam bir şenlik havasında. Kadroda bir ben yokum desem yeridir. Artık her rolün altından kalktığına inandığımız, Schindler ile kalbimizden vuran, Taken ile aksiyona doyuran Liam Neeson ekibin beyni durumunda, “Hannibal” olarak izliyoruz kendisini. Nip/Tuck‘ta tanıdığım, Yes Man‘de beğendiğim ve The Hangover’da tavan yapan Bradley Cooper da “Facemen” olarak, kızların sevgilisi olarak ekipteki yerini almış. Ekibin en siyahı, en irisi “B.A” olarak da UFC dövüşçüsü bir abi ayarlamışlar. Ki filme renk katan (her açıdan) isimlerden biri kesinlikle; Quinton ‘Rampage’ Jackson. İsim de isim hani. B.A için renk katıyor dediysem, District 9‘da Wikus Van De Merwe karakteriyle iyi bir başlangıç yapan Güney Afrika’lı Sharlto Copley için ne diyeceğimi tam olarak bilemiyorum. Yahu bu adam bunca zamandır neredeydi? 37 yaşına gelmiş, siz daha yeni keşfediyorsunuz. Şu kadar söyleyeyim, filmin açık ara en iyi oyuncusu. Üst düzey bir performans sergilemiş “Murdock” karakteriyle. Filme renk, aksan, aksiyon, komedi her şeyi katıyor. Şahane şahane. Bunlar dışında bir de bayanımız var tabii ki; Jessica Biel. Olmazsa olmazlardan. İşte filme güzellik katan insan dediklerimizden!

Oyuncular böyle, peki film nasıl? Bir kere en başta söyleyelim, o efsane arabayla çok kısa haşır neşir oluyoruz. Filmin genelinden keyif almasam arabanın olmamasına gerçekten içerlerdim ama dediğim gibi yapmış olmak için yapmamışlar bu sefer, güzel replikler yerleştirmişler filme. Zenci abimizin 55 kiloluk mücevheratı da hiç görünmedi arabayla beraber.
O ikisini es geçersek, film bir kere baştan sona aksiyon garantisi veriyor. Araba, uçak, helikopter, tank aklınıza ne gelirse bu filmde. Ve cuk oturmuş. Aksiyonu da katıksız yapmayıp üstüne Murdock gibi bir karakter her şeyiyle 10 puanlık performans sergileyince, hani DVD’si, Bluray’i çıksa da tekrar izlesek kıvamında bir filmle karşı karşıya kalıyorsunuz. Filme 110 milyon dolar harcayıp 170 milyon dolar kazanmaları da ayrı bir ironi. Yılların A Takımı, izlenesi oyuncular ama bizim amerikalılar beğenmemiş olacak ki, yatırımlarını başka filmlere çevirmişler. Transformers mı istiyorsunuz kardeşim, yoksa 2012 mi? (sevmediğimden değil de, onlara gidiliyorsa, bu da hayli hayli hakediyor izlenmeyi)

Sonuç, 8 puanı IMDb’de yapıştırdık. Gnctrkcll (reklam da mı yapıyorum?) sayesinde 4.75 liraya Kipa Cinebonus’un en büyük salonunda yalnız başımıza izleyip büyük keyif aldık. Sıcaklar falan milletin başına vurmuş herhalde, kimsecikler yoktu salonda. Bütün patlama, hoplama, zıplama sahnelerinde sesler bizle beraber 5 kişiye daha bölündü, bu yüzden olsa gerek akşama doğru kafa zonklamaya başladı.
Fırsatınız varsa hiç durmayın sinemada izleyin. Alın yanınıza bir arkadaşınızı, şu genç muhabbeti baya faydalı bir olay, kaçırmayın. Sinemada izlemenin tadı bambaşka oluyor. Keyifli seyirler…


3 Comments

  1. cemo dedi ki:

    >Eski A Takımının ve Jessica Biel'in yüzü suyu hürmetine izlemiştim.Beni pek kesmedi diyeyim ama kızma :)))

  2. tyler78 dedi ki:

    >Dün 2.kez izledim. Bir süre ara verip bir 3.kez bile izleyebilirim. Eğlence sineması dediğin böyle olur dedirtiyor insana. Özellikle Peck ve Murdock harika. Ailecek izleyin, izletin. 😛

  3. mit dedi ki:

    >Şüpheyle yaklaştığım bir filmdi ama incelemeni okuyunca fikrim feci halde değişti 🙂 B.A ve Murdock dizide de olayı götüren karakterlerdi zaten. Filmde de öyle olmasına şaşmamalı…

Yorum Yapın

Arts Blogs