Çevirdim: 7. Birim – Unit 7 (2012) İspanya’yı Seviyoruz

Uzunca bir aradan sonra altyazı çeviri yapasım geldi ve gözüme kestirdiğim ilk film son zamanlarda pek bir sevdiğim İspanya sinemasından oldu. Alberto Rodríguez adlı şahsın yönettiği 2012 yapımı Grupo 7, 1992 EXPO Fuarı’na hazırlanan İspanya’nın Sevilla şehrinin uyuşturucuyla mücadele etmeye çalışan sıradan bir biriminin hikayesini anlatıyor.

Rafael, Ángel, Mateo ve Miguel‘in sokak sokak dolaşıp uyuşturucuya karşı kendi çaplarında açtıkları savaşı biraz da eleştirisel bir dille anlatmaya çalışan yapımda öyle aman aman tanıdık oyuncular ve ekstrem düzeyde bir aksiyon, gerilim yok. O dönemki Sevilla’nın uyuşturucuyla geçinen insanlarına kendince bir bakış atmış ve ufaktan da eleştiriyi getirmiş yönetmen. Fuhuş, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı gibi yasadışı olayların döndüğü bir ortamda Expo için harıl harıl çalışan devletin görmezden geldiği girişimler ve yapılan onca baskına karşın bir türlü kimseleri memnun edememe. Hırsın ve sevginin bir insanı nasıl bir anda değiştirebildiğinin de bir manada resmini çizmeye çalışan Unit 7, finaliyle de ufak bir farkındalık yaratıyor.

Ciddi bir iddiası olmasa da izlerken sıkmayan, oyunculukları üst düzey olmasa da sırıtmayan ve bürokrasiye buram buram taş atılan 7. Birim, beklentilerinizi düşürürseniz doyurabilecek bir yapım olabilir. Ama hani izlenmezse de ekstra bir kayıp olacağını düşünmüyorum. Yine de benim hoşuma gitti diyebilirim. 7/10

Çevirisine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Yorum Yapın

Arts Blogs