4. Yeşilçam Ödülleri Dağıtıldı

Dün akşam 4. kez dağıtıldı Yeşilçam Ödülleri. Yurt dışında aldığı ödüllerden sonra, Çoğunluk, Yeşilçam Ödülleri’ne de 4 ödül alarak damga vurdu. Şener Şen ve Cem Yılmaz’lı kadrosuyla Av Mevsimi de 4 ödül birden aldı.

Çoğunluk, 2010’un en merak ettiğim yerli yapımlarından biriydi. Bir diğeri de Av Mevsimi’ydi ama neyse ki birkaç gün önce Av Mevsimi’ni izlemiş ve merakımı gidermiştim. Ve tabii izledikten sonra da kendimce Cem Yılmaz’a En İyi Erkek Oyuncu ödülünü vermiştim. Çok çok iyi bir performans sergilemiş gerçekten. Yıllardır komedyen olarak izlediğimiz bir adamı o role bürünmüş olarak izlemek acayip keyifliydi. Söylediği şarkı falan, baştan sona iyiydi. Şu sınavlar olmasa bir yazı da yazmayı düşünüyordum ama kısmet. Onun dışında, yine Av Mevsimi’ndeki rolleriyle ödül alan Okan Yalabık ve Melisa Sözen’in tam olarak neden ödül aldıklarını anlayamadım. Hadi Okan neyse de, Melisa’nın ödül verilecek bir oyunculuğu yoktu filmde. Okan’ın oynadığı rolü de her yıl 20-30 filmde izliyoruz Hollywood’da falan. Ya diğer filmlerde o kadar iyi oyunculuk yok ya da saçmalamışlar biraz. Tabii diğer adayları izlemeden konuşmak da ayıp olur.

Eyvah Eyvah’tan Demet Akbağ’ı es geçmek olmaz tabii. Ata Demirer şahane bir karakter yaratmış ve Demet Akbağ da klasını konuşturuyor. Gönül ister ki 3-5 filmde daha izleyelim onları.
Sadece izlediklerim üzerinden konuşunca, konu da yerli filmler olunca böyle kısır oluyor maalesef. Umarım diğer törene kadar aday filmleri izlemiş olurum.
Bu arada töreni çok kısa izledim ama Çoğunluk’un aldığı En İyi İlk Film ödülü için sahneye çıkan filmin yapımcısı Sevilay Demirci’nin konuşması 10 numaraydı. Ağzına sağlık.

İlk fırsatta Çoğunluk ve Kosmos izlenmeli diyerek ödül sahiplerinin listesini paylaşıyorum…

En İyi Film: Çoğunluk
En İyi Yönetmen: Kosmos / Reha Erdem
En İyi Senaryo: Çoğunluk / Seren Yüce
En İyi Kadın Oyuncu: Eyvah Eyvah / Demet Akbağ
En İyi Erkek Oyuncu: Av Mevsimi / Cem Yılmaz
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Av Mevsimi / Okan Yalabık
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Av Mevsimi / Melisa Sözen
En İyi Görüntü Yönetmeni: Av Mevsimi / Uğur İçbak
En İyi Müzik: Kavşak / Selim Demirdelen
En İyi Kurgu: Kosmos / Reha Erdem
En İyi Sanat Yönetmeni: Yahşi Batı / Hakan Yarkın
En İyi İlk Film: Çoğunluk
En İyi Genç Yetenek: Çoğunluk / Esme Madra
Yeşilçam Onur Ödülleri: Türker İnanoğlu
Kültür Sanat Hizmet Ödülleri: Nebahat Çehre, İzzet Günay, Göksel Arsoy

Yorum Yapın

Arts Blogs