260 milyon dolarlık felaket filmi…

Asırlar önce, Mayalılar bize takvimlerini bıraktılar. Üstelik bu takvimin bir son günü vardı ve bunun anlamı açıktı. O günden beri, astrologlar onu keşfettiler, numeroloji uzmanları kehanet için takvimden şifreler çıkardılar, jeologlar dünyanın o zaman vadesinin dolacağını söylediler ve hatta hükümet bilimcileri bile dünyayı 2012’de bekleyen devasa çaplı afeti yadsıyamıyorlar. 2012 geldiğinde bileceğiz ki uyarıldık.

Yarından Sonra (The Day After Tomorrow) filmiyle büyük gişe hasılatı elde eden, felaket habercisi filmleriyle tanıdığımız, Independence Day (1996), Godzilla (1998), The Patriot (2000), 10,000 BC (2008) gibi dev bütçeli filmlerin yönetmeni Roland Emmerich, 2012 adlı filmiyle karşımıza çıkıyor.

Türkiye’de Amerika’yla aynı anda 13 Kasım’da vizyona girecek filmin bütçesi benim gözlerimi fal taşı gibi açmamı sağladı.
Tam tamına 260 milyon dolar. BÖH! Adamlar iyice bi’şeyini çıkardılar olayın. Ne demek yav 260 milyon dolar? Ne yapıyorsunuz da bu kadar harcıyorsunuz kardeşim demeye kalmadan filmin fragmanına bakınca biraz olsun anlayabildim. Adamlar 2 saat 38 dakikalık dev bir görsel şölen hazırlamış gibiler.


Tabii yine tek amaçları gişe. Yarından Sonra filmi gibi, 130 koyup 550 almak gibi kıyak bir olay varken, niye senaryoda kassınlar ki? Görsel şöleni yap, paraları kap.
Fragmanı ciddi ciddi muazzam ama. 😀
Benim de ilk fırsatta izleyeceğimi söylememe gerek yok herhalde. Ne yapayım, seviyorum aksiyonu, görselliği..

Filmin ayın 13ünde ve Cuma günü vizyona giriyor olması da ayrı bir detay. 13th Friday vakası yaşamayalım? 🙂


Bu arada filmin oyuncu kadrosu da gayet geniş.
John Cusack, Thandie Newton, Woody Harrelson, Amanda Peet, Danny Glover, Oliver Platt, Chiwetel Ejiofor diye uzayıp gidiyor. Herbirinin tek tek filmlerini yazmak istemedim ama, gördüğümzde “aa bu da mı oynuyor, vay be” dedirten birbirinden “güzide” oyuncular diyebilirim.
Beklemedeyiz…

Youtube’da 8 milyonu geçkin hit alan fragmanını aşağıya ekledim. Buyrun, kendiniz tanıklık edin bu şölene. Ama video HD kalitesinde, yani birazcık büyük, haberiniz olsun. 🙂


Yorum Yapın

Arts Blogs