Yaz Bitti. Favorileri Alalım! [2012-2013]

Yaz sezonunu geride bıraktığımızı Eylül’e girdiğimiz şu günlerde yavaş yavaş hissetmeye başladık. Gündüzler pek farketmese de, geceler pikeler çıkmaya, pencereler ufaktan kapanmaya başladı. Eylül’ün başlaması, dizi sezonunun da başlangıcıdır bir taraftan. Ama diğer taraftan; blockbuster dediğimiz yani gişede büyük beklentisi olan, insanların sırf keyif almak için gittikleri filmlerin de son bulmasıdır.

Bu yıl vizyona giren yaz filmlerinden en öne çıkanı mutlaka Avengers ve Kara Şövalye Yükseliyor‘dur. Avengers; özellikle yarattığı beklentiden sonra hep bir balon çıkacak düşüncesi vardı bende ama bir kez sinemada bir kez evde izledim ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim, bu dönemin en izlenmeyi hakeden filmlerinden biriydi. Sinemada izlerken gülmekten yerlere yattığım sahneler oldu. Verdiğim paranın hakkını bu kadar alacağımı sanmıyordum. Avengers’la beraber Nolan’ın veda ettiği Dark Knight Rises da iki kere izleme şansı bulduğum diğer yapım oldu. Hem de ikisi de sinemadaydı ve ikisinde de ayrı ayrı keyif aldım. Nolan’ın son Batman filmi olması da ayrı bir hava estirdi tabii. Aşağıdaki listeye baktığımda bir de Buz Devri 4 çarpıyor gözüme. O efsane 3. filmden sonra beklentiler bir hayli yükseldiğinden sinemada o istenen düzeyde keyif vermedi açıkçası. Yine eğlenceliydi, yine güzeldi ama sanırım Dinozorların Şafağı gibi bir Buz Devri izlememiz bir daha çok zor.

Çok merak ediyor olsam da Men in Black 3, Prometheus ve The Expendables 2‘yi izleme şansı bulamadım. İlki fiyasko diyebileceğim Cehennem Melekleri için 2. filmin çok daha iyi olduğu yönünde görüşler de var, ilkinden pek farklı olmadığı yönünde görüşler de. Prometheus’u da sıkıcı olduğu yönündeki görüşlerden sonra erteleye erteleye iptal etmiştim. Listenin kalanlarını da evde kendi LCD ekranımda izlesem bana yetecekmiş gibi duruyor.

Önümüzdeki yaz ise bizi epey bir film bekliyor yine. Demir Adam ve Hangover serisinin 3. halkası, X-Men serisinin beşincisi, 5. filmle eskiyi yâd eden Hızlı ve Öfkeli‘nin 6. filmi, Monsters Inc.‘e yıllar sonra gelen devam filmi ve kamera önü-kamera arkası kadroları itibariyle ekstra merak ettiğim World War Z, The Lone Ranger, Pacific Rim benim için ön plana çıkan yaz 2013 filmleri. Tabii Star Trek hayranları da tekrar çekilen efsane serinin 2. filmini de dört gözle bekliyorlardır diye tahmin ediyorum.

 • Yaz 2013 Filmleri
  Iron Man 3 (Demir Adam 3)
  Star Trek 2
  The Hangover Part III (Felekten Bir Gece 3)
  Fast and the Furious 6 (Hızlı ve Öfkeli 6)
  Man of Steel
  Monsters University
  World War Z
  The Lone Ranger
  Pacific Rim
  The Wolverine

Listeleri gördünüz, filmleri izlediniz. Peki sizin 2012 yazına dair öne çıkan filmleriniz hangisiydi? Hangi filmi çok bekleyip de izleme şansı bulamadınız veya hangisi beklediğiniz gibi çıkmadı? Ayrıca, tekrar tekrar izlediğiniz 2012 filmi oldu mu?

2013 yazından deliler gibi beklediğiniz bir film var mı?


9 Comments

 1. recycledbeing dedi ki:

  Hangover ile Stark Trek dışında hepsi bayağı ilgimi çeken filmler. Özellikle Pacific Rim, Man of Steel, Iron Man 3. Hangover 2’yi izlemedim daha. Yoksa Hangover da canavar. 😀

 2. Meczup dedi ki:

  The Dark Knight ve The Avengers deli gibi beklediğim filmlerdi. Beklentimi öyle yüksek tuttum ki ikisinin de hiçbir teaserını dahi izlemedim. İyi de yapmışım. İkisi de benim için çok yerinde, istediğim gibi, beklediğim gibi çıktı. The Avengers’ı deli gibi beklediğim için dublaj işkencesine katlandım ve sinemada izledim. Kesinlikle sinemada görülmesi gereken bir filmdi. Pc ekranında aynı heyecanı vereceğinden şüpheliyim. Dark Shadows, İce Age 4 eh işte filmlerdi. Buz Devri için katılıyorum. 3 üncü filmle yükseltilen çıtaya ulaşamadılar.The Amazing Spider-Man olmamış. Benim gözümde Spider- Man serisi çok ayrıdır. Onun da çıtası 2. filmle öyle bir yükselmiştir ki 3. film dahil bu film hiç olmamış gibi geliyor bana. Andrew’u sevmedim Peter olarak. Emma için devam filmlerine katlanılabilinir lakin sinemaya gitmesem de olur kanısındayım. Total Recall ve Abraham Lincoln para ziyanı. Verdiğim paraya üzüldüm. Hele ki Lİncoln böyle bir fiyasko olamaz gözümde, o derece. Gelelim 2013′ e Iron Man 3, The Hangover 3 ve Fast and the Furious 6 koşarak sinemaya gidelmek üzere bekleniyor. Hele ki Tony Stark’ı deli gibi… Cevaplamadığım soru kaldı mı bilemedim ama bayağı yazmışım 🙂

  • SirEvo dedi ki:

   Avengers kesinlikle sinemada izlenmeyi hakediyor, yazıda da dediğim gibi. Ben ikinci seferi evde büyük ekranda izledim ama sinemadaki tadı alamadım. Özellikle kalabalık bir ortamda ve ekstra ses düzeniyle ayrı bir güzel oluyor.

   Güncel filmlerin neredeyse hepsini izlemişsin, imrendim sana Meczup. 🙂

 3. Meczup dedi ki:

  izledim de izlediklerim beni hüsrana uğrattı dediğim gibi. Yaşadığım yere çok da film gelmez diğerleri gelse onlara da giderdim 😛 2012’de tekrar izlemeyi planladığım Polisse filmi var şu anda aklıma gelen. Bu soruyu cevaplamamışım da. Güncel değildir sınırlı kopyayla gösterime girdi ama torrente düşmüş bir daha izlemeyi düşünüyorum onu. Aklıma gelmişken söyledim, konusu itibariyle iyi filmdir, izlemediysen.. Hobbit serisini eklememişim beklediklerimin arasına o da var. Gerçi ilk film 2013 bulmuyor değil mi? öbür posta atmalıyım aslında ama yazmışken devam edeyim. Hobbit serisi de Yüzüklerin Efendisinin başarısını gösterir diye düşünüyorum. Hem sıkı takipçiler zaten bekliyor hem de Peter kötü yapmaz diye düşünüyorum. Göreceğiz..

  • SirEvo dedi ki:

   Polisse merak ettiğim filmlerden biriydi. Atalım o zaman listeye. 🙂

  • Meczup dedi ki:

   Hele ki 1080p Bluray sürümü düşmüş, lokum gibi.. Hemen at derim listeye 🙂 He bu arada geç oldu ama değerlendirmen çok güzel olmuş, ellerine sağlık..

 4. SirEvo dedi ki:

  1080p ağır gelir kotaya, 720p’sini hallettim bile. 🙂

  Ben de yorumlarınla sağladığın katkılar için teşekkür ederim, içten.

 5. Benay dedi ki:

  Ben bu yaz yoğundum o nedenle sinemaya gitme fırsatım çok olmadı. Merak ettiğim filmlerle ilgili bir dosya hazırlamıştım.

  http://sinemahser.blogspot.com/search/label/Yaz%20Filmleri

  Abraham Lincoln: Vampire Hunter
  Dark Shadows
  Prometheus
  Snow White and the Huntsman
  Cosmopolis

  Bunlar gidemediğime üzüldüğüm ama izleme listeme de kaydettiğim filmlerdi. Bir de izleme şansı bulduklarım var.

  The Dark Knight Rises
  The Amazing Spider-Man
  Ice Age 4: Continental Drift
  Madagaskar 3: Avrupa’nın En Çok Arananları
  Savages

  The Dark Knight Rises’a söyleyecek söz yok zaten. Animasyonlar da yüzümü güldüren filmler oldular.

  Bu hafta Paris Manhattan vizyona girdi. Onu da uzun zamandır bekliyorum. Bakalım..

Yorum Yapın

Arts Blogs