2009’daki En Beğendiğim 10 Film!

2009’da övülen, ses getiren, kıyıda köşede kalmış, bulabildiğim tüm filmleri izlemeye çalıştım. Daha çok internette Bluray sunumları düşenleri tabii ki. 720p’den aşağısı kurtarmıyor maalesef. Son 1-2 ayda ABD’de vizyona giren filmlerin önemli bir kısmını bu yüzden izleme şansı elde edemedim. Özellikle Oscar’a aday olabilecekler açısından bolca film var ama dediğim gibi istediğim sunumları daha nete düşmedi. Dandik divx sunumlar da benim monitörde çamur gibi çıktığından, beklemekten başka çaremiz yok. 2010’da izlediğim olursa, listeye ek diye hatırlatırım artık.

Gecikmiş Update (12 Mart 2010): Precious ve The Blind Side filmlerini izledikten sonra listedeki bazı filmlerden ödün vermem gerektiğini anladım. Ice Age ve The Damned United filmlerini her ne kadar çok sevsem de, Precios ve The Blind Side bu listede olmazsa olmaz filmlerdenmiş. Gecikmiş de olsa hala izlemeyen varsa kesinlikle tavsiyedir her 2 film de.
Hatırlatma: Başlıkta 2009, resimde 2010 yazıyor ne iş derseniz, 2009 yılında vizyona giren filmler 2010’da Oscar alıyor diye hatırlatırım ben de. 🙂
Hatırlatma 2: 2009’da eminim daha güzel filmler vardır ama 720p sunumları geç düştüğü için ve çoğu iyi film 2009’un sonlarına doğru vizyona girdiğinden, izleyemediğim ve çok güzel olduğunu bildiğim birçok film var. İzledikçe bu linke gönderme yaparım artık.

Up
Nefes: Vatan Sağolsun
Män som hatar kvinnor
District 9
The Damned United
Chi bi xia: Jue zhan tian xi
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
Mary and Max
The Boat That Rocked
Moon

Top10 listeme baktığımda, öncelikle belirtmem gerekiyor ki listenin başındaki birinci, sonundaki de onuncu filmim değil. Tamam Up‘ın yeri de farklı ama alfabetik olarak da sıralanmıyor liste, hepsinin yeri ayrı diyebilirim. Mesela sonlardaki The Boat That Rocked filmini de çok beğenmiştim, ortadaki Chi bi xia: Jue zhan tian xia‘yı da. Rastgele bi’ sıralama oldu desem daha açıklayıcı olur herhalde. Filmlere dönecek olursak, şöyle bir baktığımda 3 animasyonun listeye girdiğini görüyorum. Up‘ı animasyondan saymazsak, Buz Devri 3, gerçekten çok ama çok eğlendiğim, Mary and Max de bir o kadar dramı süper işleyen ve beni benden alan bir animasyondu. Uzakdoğu’dan 2009 bandrollü pek film izlemesem de, Chi bi xia: Jue zhan tian xia / Red Cliff: Part II; yönetmeninden oyuncusuna, senaryosundan işlenişine harika bir filmdi. İlk filmi de yazabilirdim aslında ama o yıldan kaybetti. Yerli filmlere baktığımda Nefes‘i listeye eklememezlik yapamazdım. Beni benden alan bi diğer yapım, çok ama çok etkileyen bir filmdi. Zaten yazıda da bolca belirttim. İngilizler’den ise bu sene 3 film var. İngiltere’de geçmelerine rağmen Hollywood’un katkısı var mı filmlerde bilemiyorum gerçi ama hem The Boat That Rocked‘ın hem de The Damned United‘ın bizleri eskilere götürüp ufak birer demet sunmaları ve bunu benim açımdan harika yapmaları listeye girmelerinde etken oldu. Diğer İngiliz filmi Moon ise türünün bu seneki iyi örneklerindendi. Bilim-Kurgu etiketine aldanmayıp kesinlikle izlenecek bir filmdi daha doğrusu. Avrupa Sineması’ndan listeye dahil olan Män som hatar kvinnor, Milenyum serisinin ilk filmiydi ve uzun süresine rağmen müthiş gizemiyle beni etkileyen 10 filmden biri diyebilirim rahatlıkla. Yazmayı unuttuğum ne var diye baktığımda, bu senenin açık ara en iyi izlediğim Bilim-Kurgusu diyebileceğim District 9 var. Yönetmeni ve oyuncusunun ilk filmleri olmasının yanında ufak bütçesiyle de şaşırtan film, baştan sona sizi hiç sıkmayan yapısıyla beni etkileyen diğer film olmuştu.

2009’da beğendiğim filmler bu kadar mı? Hayır. Bunlar sadece ilk 10’a random şekilde yazdıklarım. Bunların dışında daha sürüyle film var beğendiğim. Aşağıda bunlardan aklıma ilk gelenleri yazdım ama eminim unuttuklarım da vardır. Hatta alttakilerden bazılarını üstteki top10 listesine yazamadığım için içimde ufak bir ukte kalmış olsa da, hepsinin yeri bende, benim zevklerime göre sunduklarıyla hatırlanacaktır.

Diğer beğendiğim 2009 filmlerim;
2012, Inglourious Basterds, I Love You, Man, Terminator Salvation, The Hangover, Transformers: Revenge of the Fallen, Güneşi Gördüm, Flickan som lekte med elden, The Proposal, The Ugly Truth, Orphan

2009 çıkışlı filmlerden izleyip de gönlümde yeri olanlar bunlar. Diziler için de bu tarz bir liste hazırlamayı düşünüyorum ama aşırı dizi izlemediğimden, bir de 2009’da fazla dizi yayın hayatına geçmediğinden, sezon olarak da ekleme durumu olabilir.
Son hatırlatmak istediğim ise, üstteki ve alttaki listelerdeki film isimlerine tıklayarak, ilgili filmlerle ilgili yazdığım yazılara ulaşabilirsiniz.


8 Comments

 1. içimden geldiği gibi ~~~ dedi ki:

  >Nefes haricindekileri henüz izlemedim ancak "Up" ve buz devrini merak ediyorum.
  Bende yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlarım.
  Haa bu arada profilde Narlıdereyi okuyunca tebessüm ettim.Bizim evimizde üçkuyularda.:))

 2. SirEvo dedi ki:

  >Desenize epey uzakta oturuyormuşuz. =))
  Özellikle Up olmak üzere hepsi ilk fırsatta izlenmesi üzerine tavsiyedir. 🙂

 3. içimden geldiği gibi ~~~ dedi ki:

  >Ayda bir mutlaka ziyaret edilen ev kızım doğduktan sonra öylece kaldı.Ailem torun bakmak niyetiyle Ankara'ya geldi ve torun sevgisinden henüz dönemedi.:))Ben iş dolayısıyle 2000 yılından beri Ankara'dayım malesef…

 4. SirEvo dedi ki:

  >Allah bağışlasın.
  Torun sevgisini bilemem tabii ama dönmemekte de haklılar gibi. :)) Ama İzmir'i de unutmuşunuzdur. Sizin oralar hep soğuktur, burası kışın hergünü yine farklıdır. Bazen donarız, bazen yanarız en kara kış gününde bile… Yani değişen çok da bir şey yok gibi, İzmir bildiğiniz İzmir…

 5. adolf dedi ki:

  >ne yazık bana bunların arasından sadece moon'u izlemişim.. belki de eski filmleri izlemekle meşgul olduğumdandır.. çünkü genellikle film noir seviyorum.. belki de filmleri güzel bir şekidle kategorilendirmelisiniz..

 6. SirEvo dedi ki:

  >Ben genelde yeni filmlerden izlediğim için, kategorilendirsem bile pek bir şey çıkmaz eskilere dair. Arka Pencere, 12 Angry Men gibi birkaç kült filmden başka pek yoktur eskilerden izlediğim…=)

 7. Hect. dedi ki:

  >Listen gayet başarılı , ama birkaç film eksik gibime geldi. Away we go, zombieland ve 500days of summer gibi:)

 8. SirEvo dedi ki:

  >http://cineshoot.blogspot.com/2009/11/makyajl-romantik-komedi.html

  500 Days of Summer'ı "çok" beğenmeyen kesimdenim ben. Tamam güzel de, beni benden alan bir yapım değildi. 7 verdim 10 üzerinden.

  Diğer ikisini de henüz izlemiş değilim. Tabii daha izlemediğim tonla film de vardır ama işte izlediklerim arasından bunları seçebildim. :))

Yorum Yapın

Arts Blogs